13-15.02.2004 - I IMPREZA URODZINOWA 15 GDH "GRYF" im. SBSK

 W imprezie wziął udział czteroosobowy patrol z WIDMO w składzie: Patrycja Gierusz, Daria Swoboda, Sandra Heromińska oraz drużynowy 46 GDH dh pwd. Paweł Pietrzak HO. Oprócz nas w imprezie wzięły udział drużyny z Mosiny, Poznania i Murowanej Gośliny. Łącznie 7 patroli - ok 35 osób. Biwak rozpoczął się w piątek wieczorem świeczniskiem. Ok północy rozegrano pierwszą konkurencję NINO Nocna Impreza Na Orientację. Każdy patrol musiał odnaleźć 10 tablic i zapamiętać zapisane na nich wzory. W NINO zajęliśmy 2 miejsce. Następnego dnia przeprowadzono kolejne konkurencje: Bieg Dzienny(4 lokata), Strzelanie(1 miejsce), Test z wiedzy o Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich(1 lokata) i Krzyżówka(4 miejsce). Ostatniego dnia na apelu ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody i dyplomy. Patrol 46 GDH "WIDMO" zajął ostatecznie II miejsce i wygrał książkę "Skauting dla chłopców" Roberta Baden- Powella oraz Busolę. Wszyscy bardzo zadowoleni wyjeżdżali z Murowanej Gośliny.

7.02.2004 - "FORT WINIARY VI"

Tego dnia już po raz szósty przyjechaliśmy na Cytadelę aby wziąść udział w Biegu na orientację o kryptonimie "Fort Winiary 6". Wystawiliśmy trzy patrole, ale tylko dwa mogły walczyć o "Puchar Drużynowego 100 PDH". Trzecia ekipa, zastęp "Desant": Paweł Pietrzak, Maciej Pietrzak, Piotr Skweres, nie mieściła się w określonych ramach wiekowych i wystartowala "poza klasą". Każdy patrol na odprawie otrzymywał mapę z zaznaczonymi 16 pomnikami i 14 odpowiadających im zdjęciami. Dwa zaznaczone na mapie pomniki nie istniały. Zadaniem każdej ekipy było odszukanie 14 pomników i spisanie na karte kontrolną odpowiednich liter, które tworzyły hasło. Zastęp "Red Devils", w składzie Aleksandra Kaluźniak, Agata Błaszak i Adrian Koziński, zajął VI miejsce. Zastęp "Zjawy" (Sak Mariusz, Błażej Szymański, Andrzej Kukulski, Przemek Kaluźniak) zajął I lokatę i wygrał Puchar. Zawody zakończył apel na którym wręczono dyplomy i puchary dla najlepszych.

29.11.2003 - SIDI'S SCOUT FOOTBALL CUP

 Turniej rozegrany został na hali sportowej Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie. Uczestniczyło w nim 7 ekip. Przeprowadzono dwie tury rozgrywek, obie systemem każdy z każdym. W pierwszej turze wyłoniono 4 finalistów. My zdobyliśmy 8 pkt.: 2 przegrane, 2 remisy i 2 wygrane mecze. Drużyna która po eliminacjach zajęła 4 miejsce miała również 8 pkt i o naszym nie wejściu do finału zdecydował bilans bramek. Ostatecznie więc zajęliśmy 5 lokatę. Ku naszemu zdziwieniu wygraliśmy jednak Puchar Komendantki Hufca jako najlepsza (i jedyna;)) drużyna hufcowa w zawodach.

22.112003 - "I- Miting Patrol"

 Wzięliśmy udział w imprezie współorganizowanej przez 80 PDH "Commando". W zawodach rywalizowało 6 czteroosobowych patroli. 46 GDH reprezentowali Młody, Pyza, Świdas i Paweł. Impreza rozpoczęła się na strzelnicy "Magnum" przy ul. Wojska Polskiego. Stąd wyruszyliścy na trasę biegu: Strzelnica- CSWLąd- Strzeszynek- Strzelnica. Wśród konkurencji były m.in. podciągnięcia na drążku, strzelanie, rzut do celu podkową i bieg sprawnościowy. Nasz patrol zajął 4 lokatę po dwóch zespołach 80 PDH i K.Ż.R. "Commando" ze Swarzędza.

4-18.08.2003 - OBÓZ SZKLARSKA PORĘBA

 W tym roku miejscem obozu harcerskiego naszej drużyny bała również Szklarskaj Poręba. Z Biedruska przyjechało 10 harcerek i harcerzy, a na miejscu dołączyła do nas czwórka niezrzeszonych. Odbyliśmy kilka wycieczek w Karkonosze i Izery. Wieczorami organizowane były różne zajęcia: ogniska, dyskoteki, festiwal piosenki, "Awantura o kasę" i wiele innych. Nie obyło się oczywiście bez Chrztu Obozowego. Atrakcją obozu był taż Zlot Motocykli w Szklarskiej Porębie. Na kolejny obóz drużyny mamy zamiar pojechać do drugiej bazy naszego Hufca: Ostrowo k/Jastrzębiej Góry.

27.06.2003 - Zawody na Orientację Hufca Czrwonak

 Komendantem InO był dh Maciej Pietrzak i to on przeprowadził i zorganizował Zawody. Trasa młodsza liczyła 9 znaków, a starsza 12. Dodatkowo teren podzielony został na trzy strefy punktowe, odpowiednio za 1, 3 i 5 punktów. Niestety z powodu wakacji w biegu uczestniczyły tylko dwie drużyny: 3 DH im. Floriana Marciniaka oraz my. Bieg nie należał do najłatwiejszych. Impreza zakończyła się ok 17:00.

14.06.2003 - Złaz Hufca Czerwonak

 Organizatorem Złazu był Krąg Instruktorski "Harcerska Ferajna" z Czerwonaka. Tego dnia rano wszystkie drużyny spotkały się na Dworcu PKP w Owińskach skąd różnymi trasami wyruszyły na Dziewiczą Górę. Po drodze zaliczyliśmy dwa punkty kontrolne gdzie sprawdzono naszą wiedzę na temat gminy Czerwonak. Z Dziewiczej Góry przeszliśmy na Stadion w Kicinie - teren głównej części imprezy. Ok 14:00 odbył sie uroczysty apel rozpocynający. Po nim przeprowadzono kilka konkurencji. Były to strzelanie, tor rowerowy, tor strażacki, test medyczny. Poza samarytanką, w której nie wzieliśmy udziału, WIDMO wygrało wszystkie konkurencje. Zdobyliśmy atrakcyjne nagrody, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkową plakietkę. Później odbyło się ognisko na które przybyli zaproszeni goście. Po 20:00 autokarami udaliśmy się do domów.

16-18.05.2003 - BIWAK W BODUSZEWIE

46 GDH wyjechała na biwak do Boduszewa k. Murowanej Gośliny. Zorganizowały go wspólnie drużyny z Czerwonaka i Biedruska a uczestniczyło w nim 40 osób. Od nas przyjechało 11 uczestników. Do ciekawszych zajęć należały: zjazdy linowe z drzew i budynku, gry terenowe i podchody. Nie obyło się też bez alarmów nocnych podczas których poćwiczyliśmy taktykę. Wszyscy opuszczali Boduszewo bardzo zadowoleni i wypoczęci.

28-30.03.2003 - SZKOLENIE CZERWONYCH BERETÓW

 "Szkolenie Czerwonych Beretów" zorganizowało "WIDMO" na Obozowisku Olszynka . Był to biwak- szkolenie dla drużyn o specjalności "Czerwonych Beretów" z Hufca Czerwonak. Jednak udział wzięły również inne drużyny naszego Hufca. Uczestnikami były: 3 Drużyna Harcerska im. Floriana Marciniaka, 5 GDHS "Canis Lupus", 15 GDH "Gryf" oraz 46 GDH "WIDMO". Biwak rozpoczął sie w piątek o godz. 16:00. Po chwili czasu na zakwaterowanie odbył się apel rozpoczynający szkolenie, na którym obecna była Komendantka Hufca hm. Iwona Królak. Kadrę "Szkolenia ..." stanowili:
- pwd. Paweł Pietrzak HO - Szef Szkolenia;
- ćwik Maciej Pietrzak, wyw. Rafał Mastalerz, wyw. Artur Świercz, wyw. Piotr Skweres - instruktorzy Szkolenia.
Program biwaku był bardzo interesujący. Było dużu zajęć a uczestnicy nie mieli zbyt dużo czasu na odpoczynek. Nawet w nocy nie mogli spać spokojnie. Wśród zajęć były m.in.: zjazdy linowe, taktyka, wojskowy tor przeszkód, Harcerski Bieg Terenowy, samoobrona. W niedzielę ok. 16:00 (czyli po 48 godzinach) odbył sie apel kończący biwak. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową plakietkę- dowód przeżycia Szkolenia. Wszyscy opuszczali Olszynkę bardzo zmęczeni, ale i zadowoleni ze wspólnej zabawy.

8.03.2003 - VI Bieg Urodzinowy 45 PDH "Bór"

 VI edycja biegu, a druga na jaką zostaliśmy zaproszeni, odbyła się na trasie Strzeszynek- Kiekrz. Naszą drużynę reprezentowały dwa patrole w składzie:
- młodszoharcerski: Karwat Ewelina, Wójcik Kasia i Kukulski Andrzej;
- starszoharcerski: Pietrzak Paweł i Maciej, Mastalerz Rafał, Skweres Piotr i Świercz Artur.
Na trasie biegu rozstawione były punkty kontrolne. Do zadań uczestników należało m.in.: udzielenie pierwszej pomocy, pokonanie toru sprawnościowego, zjazdy alpinistyczne i zawody w paintballu. Atrakcji nie brakowało. Bieg zakończył się w Ośrodku Szkoleniowo- Żeglarskim w Kiekrzu. Tam na zmęczonych harcerzy czekał poczęstunek. Po podliczeniu punktów odbył się apel końcowy. Ponieważ na VI BU stawiło się wiele patroli odczytane zostały tylko pierwsze trzy miejsca. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i wartościowe nagrody, a wszyscy uczestnicy okolicznościowe plakietki.

18.01.2003 - "FORT WINIARY V"

 Jako stali uczestnicy Biegów na orientację na Cytadeli i tym razem nie zawiedliśmy organizatorów- 100 PDH im. Gen. Maczka. Wystawiliśmy trzy patrole w składzie:
"DESANT "ZJAWY" "RED DEVILS"
Rafał Mastalerz Mariusz Sak Magda Czupryniak
Paweł Pietrzak Konrad Błaszak Kasia Wójcik
Maciej Pietrzak Michał Kukowski Ewelina Karwat
Artur Świercz Błażej Szymański Ola Kaluźniak
Piotr Skweres Andrzej Kukulski Agata Błaszak
Przemek Kaluźniak Łukasz Walaszczyk Adrian Koziński

Impreza rozpoczęła sie o 10:45. Najpierw odprawa szefów patroli a później start ekip. Naszym zadaniem było czterokrotne stawienie sie w każdym z czterech rawelinów, gdzie mieściły się punkty kontrolne. Za pierwszym razem dostawaliśmy zadanie do wykonania. Po jego wykonaniu wracaliśmy i odpowiadaliśmy na jedno pytanie związane z Cytadelą. Po dobrej odpowiedzi otrzymywaliśmy dwie litery do hasła. Między punktami można było poruszać sie tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W sumie zrobiliśmy więc cztery kółka. Czas na odwiedzenie wszystkich punktowych był ograniczony. Niestety nie wszystkim naszym patrolom udało się zdobyć całe hasło. Po zebraniu wszystkich liter należało udać się pod Dzwon Pokoju. Tam podany był kod do hasła, które brzmiało: "Zapraszamy za rok!". Zadaniem dodatkowym po ukończeniu biegu było nagranie 1 minutowej relacji z biegu. Po krótkiej przerwie podliczono punktu i odbył sie apel końcowy. My startowaliśmy w kategorii drużyn gości. W pionie starszoharcerskim byliśmy jedyną drużyną która wzięła udział w grze. A ponieważ zastęp "Desant" brał udział we wszystkich edycjach otrzymał nagrodę: 5 masek p.gaz. tzw. "słoników". W pionie młodszoharcerskim oprócz naszych patroli: "Zjawy" i "Red Devils" startowały m.in. 15 DH "Gryf". Jednak nasza drużyna okazała się niepokonana. "Zjawy" zajęły pierwszą, a "Red Devils" drugą lokatę. Za pierwsze miejsce otrzymaliśmy puchar i kolejne 5 masek p.gaz. Po apelu wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Tak zakończono "Fort Winiary V".

12.10.2002 - "BIEG PIĄTKA"

 Bieg zorganizowany został przez 5 GDH "Canis Lupus". Do Murowanej Gośliny przyjechały drużyny z Hufca ale i spoza niego. My wystawiliśmy cztery patrole: jeden starszoharcerski i trzy młodszoharcerskie. Podczas biegu na punktach kontrolnych należało wykazać się m.in. wiedzą o organizatorach, umiejętnością rozkładania namiotu, wykrywania min, udzielani pierwszej pomocy itp. Na końcu czekało dodatkowo do rozwiązania zadanie matematyczne, które niektórym przysporzyło wiele trudności. Pierwszy na metę przybył zastęp "DESANT". A do godziny 16.00 dotarła reszta uczestników. W międzyczasie organizatorzy poczęstowali nas gorącą herbatą i ciastem. Po krótkim odpoczynku ogłoszono wyniki. Patrol "Desant" zdobył 86 punktów i wygrał bieg w klasyfikacji drużyn starszoharcerskich. Wśród patroli młodszoharcerskich zajęliśmy trzecią lokatę. Dwa pozostałe patrole uplasowały się w środku stawki.

20-21.09.2002 - VI Swarzędzkie Zawody "Military Survival"

 Zostaliśmy zaproszeni przez 20 SDH "Commando" na "Military Survival". W imprezie startowały dwuosobowe patrole. 46GDH wystawiła aż sześć zespołów. Gra rozpoczynała się na stacji PKP w Antoninku. Stąd wyruszaliśmy na bieg patrolowy. W połowie biegu należało pokonać ściankę wspinaczkową, z czym różnie bywało. Meta była w Katarzynkach. Dwa nasze patrole pierwsze dotarły na miejsce. Jednak niektóży mieli małe problemy z dotarciem do celu. Tam rozbiliśmy namioty i udaliśmy się na spoczynek. Następny dzień zapowiadał się ciekawie. Rozegrano kilkanaście konkurencji m.in. strzelanie z łuku, biatlon, strzelanie z pistoletu, tor przeszkód, ubieranie L-2, toczenie opon, rzut granatem i wiele innych. Każda konkurencja była oddzialnie punktowana. W grze wzięło udział 11 zespołów więc za pierwsze miejsce otrzymywało się 11 punktów. Po męczących zmaganiach przyszedł czas na posiłek. Organizatorzy przygotowali ognisko z kiełbaskami. Po podliczeniu punktów wręczono dyplomy uczestnictwa i ogłoszono wyniki. Patrol "DESANT" z 46 GDH w składzie Rafał Mastalerz i Paweł Pietrzak zajął III lokatę. Inne patrole nie były dużo gorsze. Po apelu pozostało nam już tylko wrócić do domu. Zawody w Swarzędzu bardzo nam się spodobały i jeśli tylko będzie to możliwe przyjedziemy tu w przyszłym roku.

31.08.-01.09.2002 - Zlot z okazji 90- lecia Harcerstwa w Wielkopolsce

 Naszą przygodę ze zlotem rozpoczęlismy dużo wcześniej bo już w styczniu. Wtedy to 46 GDH zgłosiła swój udział w imprezie. Do kwietni musieliśmy wykonać trzy dowolne zadania z Zadań Przedzloyowych. Były to: wykonanie plakatu o patronie drużyny, Kalendarium Powstania Wielkopolskiego oraz Drzewa Genealogicznego Drużyny. 20 kwietnia wszystkie zadania znalazły się w Komendzie Chorągwii i pozostało nam czekać na odpowiedź. W maju dowiedzieliśmy się, że termin Zlotu został przesunięty z czerwca na wrzesień. Przed wakacjami dostaliśmy wiadomość potwierdzającą nasz udział w Zlocie. Należało już tylko wpłacić wpisowe i cierpliwie czekać na koniec wakacji. 31 sierpnia 12 harcerek i harcerzy wyjechało z Biedruska by wziąść udział w imprezie. Na miejsce zakwaterowania, szkoła na os. Tysiąclecia, dotarliśmy o czasie. Po zjedzeniu obiadu przenieśliśmy się do szkoły na os. Rusa - naszego miejsca noclegowego. Aby wypełnić nam czas Referat Harcerski zorganizował grę. Wykonywaliśmy różne zadania przemierzając cały Poznań, na szczęście można było korzystać z MPK. Po zakończeniu gry spotkaliśmy się na Placu Cyryla Ratajskiego skąd przeszliśmy na Plac Wolności. Tu zgromadzili się wszyscy harcerze i zuchy - uczestnicy Zlotu. Stąd w uroczystym pochodzie przeszliśmy pod Pomnik Armii Poznań gdzie odbył się apel poległych. Po apelu przeszliśmy ulicami miasta na Polanę Harcerską na Malcie. Miało odbyć się ognisko jednak my ulotniliśmy się do szkoły. Następnego dnia obudził nas deszcz stukający w szyby. Spakowaliśmy rzeczy i poszliśmy na śniadanie. Tego dnia miała odbyć się Msza oraz Jarmark i Turniej Hufców. Wrażenia z dnia poprzedniego trochę nas zniechęciły więc postanowiliśmy wrócić do domów. Dla nas Zlot zakończył się już w niedzielę rano. 46 GDH była jedyną drużyną Hufca Czerwonak która wzięła udział w Zlocie. Ponieważ wypełniliśmy zadania przedzlotowe Komendant Chorągwi przyznał nam Plakietkę Zlotu, którą teraz możemy nosić z dumą.

27.07.-10.08.2002 - OBÓZ SZKLARSKA PORĘBA

 Wyjechaliśmy na pierwszy obóz drużyny od dłuższego czasu. Jako miejsce obozu wybraliśmy Bazę Hufca Czerwonak w Szklarskiej Porębie. W obozie wzięło udział 12 harcerek i harcerzy z Biedruska. Nie byliśmy jednak jedyną drużyną w Szklarskiej. Oprócz nas przyjechały 5 GDH "Canis Lupus"; 15 DH "Gryf" i 1 SDH "Hermes". Równocześnie odbywał się również Obóz Hufcowy. Łącznie na obozowisku stacjonowało ok. 70 osób. Uczestnicy nie mogli nażekać na brak zajęć. Oprócz wycieczek w Karkonosze odbyło się wiele gier, zabaw i zajęć. Były m.in. zajęcia alpinistyczne, Quizy, dyskoteki, rozgrywki sportowe, podchody, gry terenowe itp. Nie obyło się oczywiście bez biegu strachów. W ostatnią noc kadra straszyła wszystkich uczestników i nie tylko. Podczas obozu zdobyliśmy również Popularną Odznakę GOT. W przyszłym roku też pojedziemy na obóz drużyny, prawdopodobnie do Szklarskiej Poręby.

22.06.2002 - SIDI'S SCOUT FOOTBALL CUP

 Wzięliśmy udział w zorganizowanym przez dh Marcina Sydora Turnieju Halowej Piłki Nożnej. Turniej odbył się w Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie. My wystawiliśmy tylko jeden zespół. Mecze rozgrywane były w dwóch grupach systemem pucharowym. Do dalszych rozgrywek przechodziły dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. 46 GDH zajęła IV miejsce w grupie, z dorobkiem trzech punktów, na pięć zaspołów. Niestety nie jesteśmy zbyt dobrymi piłkarzami. W czterech rozegranych meczach trzy razy zremisowaliśmy a raz przegraliśmy. Podczas Turnieju prowadzono oddzielną klasyfikację drużyn Hufca: I miejsce - 5 GDH "Canis Lupus"; II miejsce - 46 GDH "WIDMO"; III miejsce - 8 SDH. Turniej Piłki Nożnej wygrała 1 DH "WĘDROWNICY".

15.06.2002 - Złaz Hufca ZHP Czerwonak- Mur.Goślina- Skoki

Na parkingu leśnym przy leśniczówce w Boduszewie odbył się Złaz naszego Hufca. Na miejcse dotarliśmy pieszo z Biedruska- trasa liczyła ok. 15 km. W Złazie uczestniczyli harcerze i zuchy z naszego hufca. Odbył sie konkurs piosenki harcerskiej, a drużyny prezentowały gry i turnieje. My rozstawiliśmy tor do HBS, który cieszył się największym zainteresowaniem. Należało np.: rozstawić namiot, nadać wiadomość Morsaem i pokonać most linowy. Na koniec Złazu było ognisko, na którym Komendantka Hufca rozdała pamiątkowe plakietki. Ok. 19.00 autokarami rozjechaliśmy się do domów.

19-21.04.2002 - BIWAK W KIEKRZU

 Zorganizowaliśmy biwak drużyny w Osrodku Szkoleniowo- Żeglarskim w Kiekrzu. Uczestniczyło w nim ok 20 członków 46 GDH WIDMO. Nasi harcerze nie mieli chwili wytchnienia miedzy zajęciami. I tak, przeprowadzono Harcerski Bieg Sprawnościowy, Zwiad środowiskowy Kiekrza, Impreze na Orientacje, alarmy nocne i gry terenowe. W HBS wygrał zespół dziewczyn, ale chłopacy zrewanżowali się i zwyciężyli w InO. Pogoda dopisała i wszyscy wrócili z Kiekrza zadowoleni.

6.04.2002 - "Mitologia- MUMIA"

 W grze MITOLOGIA II wystawiliśmy trzy patrole. Dwa młodszoharcerskie: męski i żeński, oraz jeden starszoharcerski. Gra odbyła się w Bazie Hufca Poznań- Grunwald w Stęszewku. Na miejsce dotarliśmy autobusem. W imprezie organizowanej przez 270 PDH "Awangarda" wzięły udział m.in.: "Gryfy", "Lupus" i 45 DH "BÓR". Rywalizacja była zacięta ze względu na brak podziału na piony. Celem gry było dostarczenie tajemniczego pakunku z Miasta Umarłych do archeologa. Najszybciej zadanie to wykonaliśmy my- 46 DH "WIDMO". Patrol starszoharcerski zajął I miejsce. Drugie miejsce zajęła ekipa starszoharcerska z Murowanej Gośliny, a trzecie "BÓR". Patrol dziewczyn zajął V lokatę. Jednak nie obyło się bez kłopotów. Ekipa chłopaków zabłądziła w lesie i dotarła na metę jako ostatni patrol, przez co prawie spóźniliśmy się na autobus.

9.03.2002 - V Bieg Urodzinowy 45 PDH "BÓR"

 Czteroosobowy patrol naszej drużyny wziął udział w Biegu Urodzinowym. Impraza rozpoczęła się w Bogucinie a zakończyła w Ligowcu. Podczas biegu należało zaliczyć kilka punktów z zadaniami np. zjazdy linowe, strzelanie, maskowanie. Kolejnym etapem było odnalezienie "łącznika"- czyli ukrytego punktu z ostatnim zadaniem. V Bieg Urodzinowy zakończył się apelem, na którym rozdano pamiątkowe plakietki oraz dyplomy.

16.02.2002 - "Fort Winiary IV"

 Trzy patrole naszej drużyny wzięły udział w czwartej już edycji biegów na orientację . W tym roku zadania były inne niż poprzednio. Każdy patrol, posługując się mapą z roku 1945, musiał dotrzeć do trzech rawelinów i odpowiedzieć na pytania o Cytadeli. Należało również zaznaczyć na mapie kilka pomników, Iglicę, Rosarium, cmentarze i policzyć ławki w Amfiteatrza. Dodatkowo po dotarciu na metę musieliśmy policzyć tablice, orzełki i okna w Małej Śluźie. Patrol starszoharcerski zajął I miejsce z czasem 45 min. Również patrol młodszoharcerski wygrał w swej kategorii i otrzymał Puchar. Trzeci nasz patrol, składający się z samych dziewczyn, zajął dobrą III lokatę.

16-18.11.2001 - BIWAK W ŚMIGLU

 Wyjechaliśmy na biwak drużyny do Śmigla. Udały się z nami 15 DH "Gryf" i Drużyna Próbna z Murowanej Gośliny, łącznie 40 osób. Wyruszyliśmy w piątek rano wynajętym autokarem. Tego dnia odbyły się dwa biegi: na krzyż i na belkę. W sobotę przeprawa linowa nad wodą, po południ ćwiczenia z taktyki a wieczorem wspólne ognisko z 15ŚDH "Włóczykije". W ostatni dzień zajęcia z nadawania Morsa'em i musztry, później pakowanie i wyjazd o godz. 16.40 . Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Kolejny biwak już w nowym roku.

kwiecień 2001 - BIWAK W KIEKRZU

 Udaliśmy się na kolejny biwak do Kiekrza. Ponownie przyjechała z nami 15 DH. Przygotowaliśmy grę "odbijanie zakładnika", podczas której grupa komandosów wykradła z Ośrodka porwaną osobę. Odbyły się: wspólne zajęcia z kartografii, Quiz oraz ćwiczenia z technik antyterrorystycznych.

13.01.2001 - "Fort Winiary III"

 Wystawiony przez nas jeden patrol pojechał na Cytadelę. Tym razem podczas biegu na orientację należało wypełnić kartę z zadaniami dotyczącymi pomników Cytadeli oraz dopasować do nich odpowiednie nazwy. Dodatkowo musieliśmy wykonać rysunki dwóch pomników, które przesądziły o wyniku i ponownie zajęliśmy II lokatę

wrzesień 2000 - BIWAK W ŚMIGLU

Wspólnie z 15 DH wyjechaliśmy na biwak do Śmigla. Zorganizowaliśmy grę "zdobywanie budynku" opanowanego przez wroga, zjazdy z wieży strażackiej oraz bieg na krzyż. Nie zabrakło również alarmów nocnych oraz zajęć teoretycznych.

2-12.08.2000 - Światowy Zlot ZHP "Gniezno 2000"

 Zlot odbył się na starym lotnisku w Bednarach, a gniazda rozmieszczone zostały wzdłuż jego płyty. Dziewięcioosobowy zastęp z "Widmo" należał do podobozu Hufca Czerwonak, w którego skład wchodziły jeszcze: 15 DH "Gryf" oraz dwie drużyny ze Skoków. W podobozie gościliśmy również skautów z Włoch. Komendantem był dh hm Andrzej Surdyk, a komendantem Gniazda Wielkopolskiego dh phm. Mikołaj Sobczak. Zastęp brał udział w licznych zajęciach m.in. zjazdach na linach i wspinaczce na ścianie alpinistycznej. W niedzielę wszyscy harcerze uczestniczyli w uroczystej mszy przed Katedrą i koncertach w "dniu gnieźnieńskim". Bednary odwiedziło wielu znakomitych gości, a wśród nich Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Na Zlocie spotkaliśmy również wielu znajomych m.in. 100 PDH, 4 PDH oraz drużyny ze Śmigla i Rogoźna.

lato 2000 - Zawody Formacji Obronnych miasta Poznania

 Trzyosobowy patrol "Widmo" wziął udział w Zawodach Formacji Obronnych. Przeprowadzono m.in. strzelanie, rzut granatem, pokonanie toru wojskowego, nawiązanie łączności polowej i bieg na 100m w L-2. W rywalizacji drużyn harcerskich zajęliśmy II miejsce.

15.04.2000 - Zawody na Orientację Hufca Czerwonak

 Uczestniczyliśmy w INO który zorganizowały "Gryfy". Bieg rozgrywany był na terenie Puszczy Zielonki. Wystawiliśmy dwa patrole: młodszo i starszoharcerski. Zajęły one w swoich pionach pierwsze miejsca.

1.04.2000 - "Złota Nutka 2000"

 Ekipa z "WIDMO" wyjechała na festiwal muzyczny do Mosiny. Drużyny musiały zaprezentować dwie piosenki: jedną harcerską i jedną dowolną. Nasz repertuar to "Hej Przyjaciele" oraz "Berlin Zachodni". Ku zdziwieniu zajęliśmy aż III miejsce. Po konkursie odbyła się dyskoteka. Do domów powróciliśmy dopiero następnego dnia.
wiosna 2000 - "Mitologia"

 Ponownie zawitaliśmy w Stęszewku tym razem na grze terenowej zorganizowanej przez "Awangardę". Odbył się test z wiedzy o lekturze oraz bieg terenowy. Podczas biegu podążaliśmy śladami bohaterów "Mitologii" rozwiązując zadania kontrolne. Jako jedni z nielicznych dotarliśmy na miejsce przed wyznaczonym czasem. Niestety zajęliśmy dopiero IV miejsce.
4-6.02.2000 - BIWAK W KIEKRZU

 Udaliśmy się na biwak do Kiekrza. Po raz pierwszy przyjechała z nami 15 DH "Gryf" z Murowanej Gośliny. Przeprowadzono wspólne zajęcia z terenoznawstwa i alpinistyki oraz INO- Imprezę Na Orientację. Nie obyło się również bez alarmów nocnych.
15.01.2000 - "Forcie Winiary II"

 Po raz drugi zjawiliśmy się na Cytadeli tym razem jednak w roli faworyta . Wystawiliśmy jeden patrol, który musiał przepisać odpowiednie litery z pomników, odpowiedzieć na pytania na czterech rawelinach i Reducie Koszarowej. Kiedy otrzymaliśmy cały kod ułożylismy hasło z tablicy pod Iglicą.Dotarliśmy na metę jako pierwsi, ale popełniliśmy ok. 10 błędów w haśle. Ostatecznie zajęliśmy II lokatę po zastępie 100 PDH.
ROK 1999

 5-7.11.1999

ponownie przyjeżdżamy do Stęszewka. Zostaliśmy zaproszeni przez 100 PDH na Zawody Starszoharcerskie "GIGANCI".Przad przyjazdem należało zapoznać się z książką Marka Baranieckiego "Głowa Kasandry". Pierwszago dnia przeprowadzono "Test z Kasandry" oraz NANL. Następnego dnia gra "Kasandra"- należało odszukać wszystkie pkt.z mapy po czym udać się do Kościółka po deszyfrator i oddać w ośrodku rozszyfrowany kod startowy rakiety do godziny 13.00. Bylismy jedną z dwóch ekip , które tego dokonały. Inne konkurencje to orient pamięciowy, bieg z przeszkodami, budowa mostu linowego, gotowanie wody itp. Oraz trzy testy: wiedzowy, Morse'a i "Glizda". Wśród o wiele starszych patroli wypadliśmy nie najgorzej zajmując V miejsce.
29-30.05.1999

 z 100 PDH im. Gen. Maczka udaliśmy się na biwak do Stęszewka. Przeprowadzono bieg terenowy oraz grę "NANL" czyli "Nocny Atak Na Lotnisko". Zespoły zbierały atrapy samolotów i wojska na starej płycie lotniska w Bednarach. Nasz patrol został również wywieziony UAZ-em w nieznany teren i musiał powrócić do bazy. Po niecałej godzinie z małymi problemami dotarliśmy na miejsce.

23-25.04.1999

wraz z 4 PDH pojechaliśmy na biwak do Śmigla. Odbyło się wspólne ognisko oraz zajęcia z alpinistyki i taktyki. Nie zabrakło też zajęć teoretycznych m.in. z historii ZHP. Obejrzeliśmy również pokaz tresury psa policyjnego.
16.01.1999

 46 DH została zaproszona na "Fort Winiary I" przygotowany przez 100 PDH. Był to bieg na orientację który odbył się na Cytadeli w Poznaniu. Patrole miały za zadanie przepisać tręść odpowiednich pomników, a następnie po zdobyciu "klucza" ułożyć hasło. Wystawione przez nas dwie ekipy w pionie młodszoharcerskim zajęły dwa pierwsze miejsca. W pionie starszoharcerskim wygrali organizatorzy.
ROK 1998

 27.06-11.07.1998

zastęp "Zjawy" pojechał na obóz do Szklarskiej Poręby. Komendantem obozu był dh. hm. Tadeusz Siemiński. Siedmioosobowa ekipa "Czerwonych beretów" zdobyła większość szczytów Karkonoszy. Wzięliśmy udział w grach terenowych i zawodach sportowych zajmując czołowe miejsca.


9.05.1998

46 DH zorganizowała w Biedrusku Bieg Na Orientację Hufca. Przyjechały również zaprzyjaźnione drużyny z Poznania i okolic. Rywalizacja była zacięta. Patrol z "Widmo" zajął I miejsce wyprzedzając drużynę ze Skoków tylko o jedną minutę.


30.04-3.05.1998

 już po raz kolejny witamy Ziemię Śmigielską. Podczas biwaku poznaliśmy 15 Śmigielską DH "Włóczykije". Zorganizowaliśmy wspólne ognisko i grę terenową "Łapacz". Przeprowadziliśmy również zajęcia ze zjazdów linowych z pobliskiej wieży strażackiej.


24-26.04.1998

 na zaproszenie dh. hm. Zygmunta Parchliniaka udaliśmy się na Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w Kiekrzu jako HSP. Uroczystość zaszczycili goście z Chorągwi Wielkopolskiej.


4.04.1998

 odbył się Harcerski Turniej Sportowy zorganizowany przez drużynę ze Skoków. Na hali sportowej w Murowanej Goślinie zastęp "Zjawy", po wyczerpujących zmaganiach, zajął jedno z czołowych miejsc.


28.02.1998

 46 DH udała się na Harcerski Bieg Terenowy Hufca Czerwonak. Trasa biegu z Owińsk do Czerwonaka liczyła ok. 10 km. Patrole musiały zaliczyć ponadto punkty kontrolne, na których sprawdzano wiedzę uczestników z różnych dziedzin.

ROK 1997

 8-10.11.1997

 po ponad roku ponownie przyjechaliśmy na biwak do Śmigla. Odbyły się zajęcia z sygnalizacji, łączności, pionierki oraz nocne szkolenie z taktyki wojskowej.
ROK 1996

 3-5.05.1996

 odbył się biwak w Śmiglu. Drużyna zakwaterowana była w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. Przeprowadzono zajęcia z terenoznawstwa, samarytanki i historii ZHP oraz pokaz sztuki walki COMBAT.
ROK 1995

 25-27.08.1995

 46 DH po raz kolejny udała się do Kiekrza, tym razem jednak jako Harcerska Służba Porządkowa. "Widmo" przygotowywało, a później zabezpieczało cały przebieg uroczystości.
ROK 1992

 lato 1992

 II MT-O cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem. Oprócz drużyn z Hufca przyjeżdżają goście z Poznania i okolic. Manewry mają podobny przebieg jak ostatnio. W ciągu dwóch dni rozegrano: nocne INO, HBS, oraz decydujący o wszystkim bieg terenowy.
ROK 1991

 6-15.09.1991

 drużyna uczestniczyła w X Rajdzie Piastowskim. Imprezę poprzedziły kilkudniowe przygotowania na obozowisku "Olszynka". Po zaciętej rywalizacji zajęliśmy
III miejsce. Za wygraną zostaje zakupiony dla "Widmo" sprzęt alpinistyczny i CB-radia.

18.07-4.08.1991

 odbył się obóz w Ostrowie k/Jastrzębiej Góry, na który pojechała 46 DH. Komendantem obozu była dh. hm PL Ewa Banaszak.

czerwiec 1991

 "Widmo" zorganizowało I Manewry Techniczno- Obronne. Przyjechały drużyny z Poznania, Kicina i Bolechowa- w sumie 60 harcerzy. Uczestnicy zakwaterowani zostali na obozowisku wojskowym "Olszynka". Podczas trzydniowej imprezy odbyły się: nocny bieg na orientację, bieg terenowy, konkurencje sprawnościowe na hali sportowej i pływalni oraz Harcerski Bieg Sprawnościowy. Po dogrywce na strzelnicy jednym punktem wygrała drużyna Hermes z Bolechowa, a 46 DH była druga. Zwycięzcy dostali przechodni puchar i nagrody.

maj 1991

 dziesięcioosobowa grupa została zaproszona przez Komendanta HKŻ
dh hm. PL Zygmunta Parchliniaka na otwarcie sezonu żeglarskiego. W uroczystościach uczestniczyli instruktorzy Hufca Poznań- Powiat oraz wielu innych gości.

kwiecień 1991

 kolejny biwak 46 DH "Widmo" również w HKŻ- Kiekrz. Odbyły się zajęcia z: posługiwania się, budowy i przeznaczenia sprzętu wojskowego wypożyczonego z J.W.

15-17.03.1991

 odbył się czwarty biwak w Kiekrzu. Przeprowadzone zostały: INO, gra "Spadochroniarz", Quiz wiedzy harcerskiej oraz zajęcia z musztry i sygnalizacji.
LATA 1980 - 1989

 lata 1989-90

 zorganizowane zostały trzy biwaki drużyny w Ośrodku Szkoleniowo- Żeglarskim HKŻ w Kiekrzu.

11-24.08.1988

 odbył się Rajd Rowerowy "Po Ziemi Kościerskiej" z "Dyntkami". Uczestnicy przebyli drogę liczącą ok. 160 km z Karsina przez Kalisz do Trójmiasta.

18.06.1988

 Rada Drużyny zorganizowała na Górze Morawskiej grę wojenną. Zastępy musiały przechwycić wiadomość od spadochroniarza i przetransportować go poza teren zrzutu.

wiosna 1988

 uczestniczyliśmy w VII Rajdzie szlakiem Legnicko- Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Trasa prowadziła z Czapli przez Grodziec, Uniejowo do Złotoryji.

1987/88

 nastąpił rozłam w 46 DH. Część członków zdecydowała się odejść z drużyny. "Czerwone berety" działały jednak nadal.

zima 1987

 po odejściu z drużyny dh. pwd. Barbary Wodzińskiej Komenda Hufca Suchy Las mianuje na drużynowego dh. pwd. Arkadiusza Kłuska. Za zgodą szczepowego przekształcamy się w drużynę specjalnościową. Od tej pory jest to 46 DH "Czerwonych Beretów" im. Obrońców Westerplatte.

10.10.1987

 tego dnia odszedł z drużyny jeden z drużynowych dh Grzegorz Koper. Niestety był w 46 DH tylko na czas służby w J.W.

26-29.08.1987

 drużyna pojechała na VI PZHS do Fromborka. Na Zlot przyjechali również znajomi z Białej Piskiej. Oprócz wielu ciekawych zajęć harcerze spędzali czas na molo gdzie śpiewali piosenki i bawili się. Zlot urozmaicił pokaz "Niebieskich beretów".

18.07-8.08.1987

 46 DH wzięła udział w obozie międzynarodowym we Wrończynie. Oprócz harcerzy z Polski przyjechali pionierzy z NRD oraz goście z Białej Piskiej.

28-30.05.1987

 uczestniczyliśmy w V Zlocie Harcerstwa Wielkopolskiego na Cytadeli w Poznaniu. Podczas Zlotu odbył się bieg terenowy w Stęszewku gdzie zajęliśmy III miejsce.

20-22.03.1987

 część drużyny pojechała do Wilkowa k/Złotoryji, aby wziąć udział w zorganizowanej przez Chorągiew Legnicką "Marzannie". Niestety impreza została odwołana i 46 DH wróciła do domów już 21 marca.

5-6.09.1986

 odbył się zorganizowany przez 46 DH II Rajd Techniczno- Obronny Łagiewniki- Biedrusko. Po rozpoczęciu rajdu harcerze zostali przewiezieni Starami do Łagiewnik skąd wyruszyli na trasę. Uczestnicy - 8 patroli - mieli do zaliczenia 6 punktów kontrolnych oraz strzelanie z Kbks-u. Jeden z naszych patroli zajął III miejsce.

25-29.08.1986

 pięcioosobowa ekipa 46 DH uczestniczyła w V Polskim Zjeździe Harcerzy Starszych w Gdyni. Po zakwaterowaniu i apelu rozpoczynającym VPZHS harcerze starsi uczestniczyli w zajęciach programowych.

lato 1986

 drużyna uczestniczyła w obozie -Wisełka '86. Przyjechały również: 33 PDH, 91 PDH oraz drużyny z Suchego Lasu i Chludowa. Komendantem obozu była dh. Izabela Jazic.

15.12.1985

 odbył się Bieg Harcerski, na którym zastępy 46 DH sprawdzały swoją wiedzę z takich dziedzin jak: historia ZHP, symbolika, terenoznawstwo, pionierka, struktura, musztra, umundurowanie, Alfabet Morse'a i samarytanka.

jesień 1985

 Hufiec zorganizował w Biedrusku kurs zastępowych i przybocznych ZHP. Zajęcia odbywały się w szkole oraz na hali sportowej i pływalni. Udział w kursie wzięły drużyny z Suchego Lasu, Chludowa, Leszna i Biedruska.

21.09.1985

 46 DH zorganizowała Pierwszy Rajd Pieszy Łagiewniki- Biedrusko: "Od męczeństwa do zwycięstwa". W zawodach udział wzięło 150 harcerzy i harcerek z Hufca Suchy Las oraz Poznania. Uczestnicy przeszli trasę według azymutu zaliczając punkty kontrolne: chemiczny, musztry, łączności, saperski, strzelecki i sprawnościowy. Starszy patrol w swoim pionie zajął I miejsce, a młodszy V miejsce.

15.09.1985

odbył się Rajd Pieszy w Stęszewku. Trasa Rajdu liczyła blisko 20 km. Patrol 46 DH otrzymał dyplom uczestnictwa w Zlocie Hufca Poznań- Grunwald.

10.09.1985

 pierwsza powakacyjna zbiórka drużyny. W 46 DH działa już 9 zastępów, które wybrały nowe specjalności, wśród nich "Czerwone berety".

18-31.08.1985

 w ramach wymiany międzynarodowej ósemka harcerzy z 46 DH uczestniczyła w obozie w NRD. Miejscem zakwaterowania była miejscowość Zella-Mehlis, gdzie towarzyszyło nam 60 pionierów z NRD.

21-23.06.1985

zorganizowany został biwak drużyny nad jeziorem Glinowieckim. Przy pomniku w Łagiewnikach 10 harcerzy złożyło przyrzeczenie. Obozowisko odwiedziła DH z Suchego Lasu.

1.06.1985

 w Szkole Podstawowej otwarta została harcówka. Wykonali ją żołnierze z J.W. wraz z przyjaciółmi drużyny z Wojskowego Koła Instruktorów.

19.01.1985

 święto J.W. w Biedrusku, w którym uczestniczyła 46 DH. Podczas uroczystego apelu na ręce dowódcy złożono kwiaty.

28.09.1984

 naczelnik ZHP ogłosił IX Alert, który trwał przez trzy dni. Harcerze spotykali się codziennie i dyskutowali o roli pokoju i matki na świecie. Zgromadzone fundusze przeznaczono na budowę pomnika Matki Polki.

2.06.1984

 odbył się trzydniowy biwak drużyny nad jeziorem k/Tuczna. W zorganizowaniu obozowiska pomogli żołnierze z J.W. z Biedruska, harcerze dotarli na miejsce rowerami.

20.10.1983

 po rocznej próbie 34 harcerzy złożyło przyrzeczenie. Gościem uroczystości był przyjaciel drużyny weteran Marian Palacz.

3.10.1983

 z okazji 70- lecia powstania ZHP drużyna jedzie do Pałacu Młodzieży w Poznaniu na wystawę poświęconą historii harcerstwa.

12.1982

 drużynową 46 DH im. Bohaterów Westerplatte zostaje dh. pwd. Barbara Wodzińska. Działalność rozpoczyna sześć nowych zastępów:
   Marsjanki
   Czarne stopy
   Templariusze
   Szare Szeregi
   Amazonki
   Czerwone berety.
LATA 1970 - 1979

 10.1979

 na święcie J.W. w Biedrusku delegacja 46 DH złożyła życzenia i wręczyła kwiaty Dowództwu Garnizonu.

lato 1979

 podczas przeprowadzonej Akcji Letniej w koloniach udział bierze 106 zuchów.

14.02.1979

 Zimowisko w Biedrusku i Suchym Lesie współorganizowane przez 46 DH skupia 200 uczestników.

1978/79

 nowym opiekunem drużyny zostaje dh pwd Jarosław Bindas.

1978

 zostaje przeprowadzony II Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym, w którym udział biorą zastępy z 46 DH.

1977

 drużynowym 46 DH jest dh Jarosław Skiba. Prawdopodobnie drużyna powstała wcześniej jednak nie zostało to udokumentowane.