Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
Odsłon : 1568603

Poznaj nas :)

 • dh Mariusz
  Mariusz - drużynowy
 • dh Marcin P.
  Marcin
 • dh-na ---
  Gabrysia
 • dh Oskar
  Oskar (Oski)
 • dh Mateusz K.
  Mateusz (Kucu)
 • dh-na Ola
  Ola
 • dh Konrad
  Konrad (Qń)
 • dh Korki
  Adrian (Kori)

Shoutbox

Ostatnia wiadomość: 6 lat(a), 7 miesiące temu
 • Przyboczna O : Mam pytanie. Jak przyboczni i zastępowi mogą sprawdzić tematy zbiórek w kom.? Bo mi się pokazuje, że nie mam uprawnień...
 • Drużynowy : Dzisiaj odbyła się zbiórka z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Nakręciliśmy z tej okazji filmik z życzeniami: www.facebook.com/WidmoBiedrusko
 • druzyna : Spotkanie dla rodziców w sprawie obozu odbędzie się 29.06 o godz. 17:00 w domu osiedlowym.
 • druzyna : UWAGA!!! W najbliższy piątek (01.05.2015r.) zbiórka nieodbędzie się. Proszę o przekazanie tej wiadomości innym.
 • druzyna : UWAGA!!! Nie zapomnijcie o legitymacjach!!! Bardzo szczęśliwy
 • Zuza : UWAGA!! Jeśli ktoś chce zapisać się na turniej siatkówki, może to zrobić osobiście, fejsbukowo lub telefonicznie (723310760) Uśmiech
 • Przybysz : WAŻNEEEEEE! Bardzo szczęśliwy Powtarzam do tych do których nie dotarłem! W sobotę 13.12 odbędzie się WIGILIA w zamku gdzie proszeni są harcerze!!! chętni niech się do mnie zgłoszą Mruga Pamiętajcie że głodni nie wrócicie! Bardzo szczęśliwy
 • danielek790 : A o której godzinie powrót

Tylko zalogowani mogą wysyłać wiadomości.

Wspierają nas

1 DH "Echo"

Reportaż z podróży do Norwegii -> dh Mateusz Kuc

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

 

 

NORWEGIAAutor: dh Mateusz KucCOŚ O MNIE

Nazywam się Mateusz Kuc. Działam w ZHP już od 10 lat i aktualnie jestem członkiem harcerskiej drużyny z Biedruska, 46 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Czerwonych Beretów ,,WIDMO” im. Obrońców Westerplatte. Działa ona w Hufcu Czerwonak w Chorągwi Wielkopolskiej.
Oprócz działalności w wyżej wymienionej drużynie, jestem także członkiem Drużyny Reprezentacyjnej Chorągwi Wielkopolskiej (Od niej mam tą biało-czerwoną chustę, tą na zdjęciu).

Aktualnie jestem studentem Politechniki Poznańskiej i studiuję  informatykę na Wydziale Elektrycznym na pierwszym roku.O CZYM BĘDZIE TEN ARTYKUŁ?

Jest to moje podsumowanie wyjazdu do Norwegii w czerwcu 2014 roku. Chcę z Wami się podzielić moimi wrażeniami i tym co tam takiego ciekawego zobaczyłem  i co udało mi się tam zwiedzić. Dlatego też od razu zaznaczę, że niniejszy artykuł jest jednym z moich zadań na stopień instruktorski Przewodnika.

Dlaczego Norwegia? Jest to bardzo ciekawy kraj względem kultury i historii, jest także bardzo malowniczy. Przez jego brzegi ciągną się fiordy. Przyjechałem tu też w ramach odwiedzin mojej rodziny, która tu mieszka już od 7 lat w Mjondalen, niedaleko Drammen i niedaleko stolicy Oslo.

Wykorzystałem ten fakt i zdecydowałem się połączyć ten wyjazd z moją próbą przewodnikowską. Dlatego w ramach tego pomysłu powstał ten artykuł. Zapraszam do miłego czytania Uśmiech

CO MNIE ZASKOCZYŁO?

Gdy przyleciałem już na lotnisko Torp Oslo (które jest kilkanaście kilometrów od faktycznego Oslo) zauważyłem w momencie lądowania, że jest mnóstwo wgłębień w lądzie od strony morza. To właśnie były fiordy. O nich powiem też później.

Z lotniska odebrał mnie wuj. W drodze do Mjondalen (1h jazdy z haczykiem) widziałem coś niesamowitego. Przejeżdżałem przez niesamowity krajobraz. Miałem wrażenie, że jadę cały czas doliną, między ogromnymi wzgórzami czy górami. Większość z nich pokryta była drzewami iglastymi, które były bardzo wysokie. To wszystko sprawiało wrażenie potęgi natury. Wszystko to było dzikie, naturalne. To mi się bardzo spodobało, co równie dobrze mnie zaskoczyło. Takie przyjemne, aczkolwiek potężne pierwsze zetknięcie się z norweskim krajobrazem.

Dzikość, naturalność, spokój, cisza. To wszystko było czuć kiedy jechałem i podziwiałem to wszystko.

 

Mjøndalen

Ta mała przytulna miejscowość miała swój urok. Tu byłem przez tydzień u rodziny. To miasteczko mieści się na południe od Drammen o kilka kilometrów dalej. Obie te miejscowości przecina rzeka o nazwie Drammenselva.

 

Powyższe zdjęcie ukazuje rzekę Drammenselva, jest ono w dolinie, a w tle widać na ścianie tej doliny kawałek miasta Drammen.

 

 Nazwa miejscowości po norwesku na dworcu kolejowym.

 

W samym Mjondalen zrobiłem mnóstwo spacerów. Podziwiałem życie tych rdzennych mieszkańców. Starałem się to wszystko chłonąć. Zauważyłem np. stadion miejscowego klubu piłkarskiego. W tamtych rejonach jest dość jednym  z popularniejszych klubów.

Pamiętam też, że szokiem były dla mnie ceny wszystkiego. Wszystko co widziałem czy to w sklepach, czy gdziekolwiek indziej, było (dla mnie jako polaka) bardzo drogie. Tutejsze ceny niejednokrotnie przekraczały 6-krotność polskiej ceny. Jednak muszę tu zwrócić Wam uwagę. Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę fakt na tutejsze zarobki. Przykładowo, Jan Kowalski w Polsce zarobiłby miesięcznie średnio 2,300 zł, a w Norwegii taki Nowak zarobiłby ok. 10 000 koron Norweskich (przeliczając na polskie: ok. 4800 zł). Na początku trudno mi to było pojąć i się przestawić na ten tok myślenia. Jest to ciekawa sprawa.

 

NO DOBRA, JESTEM W NORWEGII I CO DALEJ?

Na samym Mjondalen moja wizyta w Norwegii się nie skończyła. Zwiedziłem kilka ciekawych miejsc, niektóre bardzo widowiskowe. Miałem okazję wejść na prawie szczyt krańca doliny. Ale to już dalej. Poniżej zobaczycie listę miejsc, które odwiedziłem i krótki opis danej miejscówki Uśmiech


OSLO, STOLICA NORWEGIIZ dworca w Mjondalen (o którym już wcześniej wspomniałem) wyjechałem pociągiem prosto do Oslo. Podróż trwała ok. godziny z kawałkiem. Pociąg jechał bez żadnych turbulencji (drobny fakt który mnie zaskoczył, gdyż znając polskie pociągi,  była to dla mnie duża różnica).

Samo to miasto było dla mnie ogromne. Zrobiłem tu również duży spacer i dotarłem do pałacu królewskiego króla Norwegii, Haralda V.

 

Sam pałac prezentuje się swoją wielkością i stagnacją. Został odrestaurowany przez aktualnego króla Norwegii w 2002. Można było zwiedzać wnętrza, ale nie miałem na to czasu Uśmiech

 

Kilka ciekawostek:

 • mimo, że para królewska mieszka w tym pałacu, to można go zwiedzać (część, nie wszystko Uśmiech )

 • co roku jest święto, kiedy to para królewska pozdrawia swoich poddanych z balkonu

 • jest w kształcie litery U (miało być H, ale nie starczyło pieniędzy)

 

Naprzeciwko pałacu jest niesamowity widok. Niestety nie posiadam w swoim zbiorze konkretnego zdjęcia, ale chodzi o to, że widać ulicę która ciągnie się bardzo daleko.


To zdjęcie powyżej jest jednym z dowodów, że faktycznie byłem w Norwegii i to w moim mundurze Uśmiech

 

Za mną na zdjęciu widać kawałek owej ulicy. Niech zdjęcie nie zmyli. Ona jest długa. I tą drogą przespacerowałem się do kolejnych punktów wycieczkowych w Oslo.

PS. Miałem taką zabawną sytuację, że gdy stałem odwrócony plecami do pałacu i byłem bez kurtki, to w tym momencie pewna starsza pani poprosiła mnie, żebym stanął i jej zapozował do zdjęcia (z tego co pamiętam była z Wielkiej Brytanii).

 

Innym miejscem, który zwiedziłem w Oslo, był najnowszy budynek opery.
 • Opera w Oslo to największy obiekt kulturalny który powstał w Norwegii od blisko 700 lat.

 • Projekt pochłonął prawie 4,4 mld NOK (waluta norweska, przeliczając szybko ~ 2 mld zł)

 • Otwarcie nastąpiło w 2008 roku

 

Zwiedzając miasto natknąłem się na kilka ciekawych rzeczy. Mianowicie zauważyłem, że jest bardzo dużo rzeźb. Sam widziałem ich z kilkanaście. Spostrzegłem też, że Norwegia jest bardzo nastawiona na multi-kulti. W odróżnieniu od Polski, jest zdecydowanie więcej czarnoskórych, azjatów i innych obcokrajowców.

Potem zwiedziłem kilka pomniejszych uliczek, czerpałem ich uroki, ale nie zrobiłem niestety ich zdjęć. Jednak uważam, że moja podróż do Oslo była zakończona sukcesem.

SPIRALA

Spirala jest bardzo ciekawym miejscem. Otóż jest ono wywiercone w górze wulkanicznej o nazwie Bragernesasen. Jest tunel z dołu i można nim pojechać na samą górę. W samym środku tej góry można też znaleźć coś ciekawego, a mianowicie pomnik trolla. Troll jest istotą, która nie lubi słońca i żyje w ciemnościach. I tak samo jest również w tunelu, sam pomnik jest lekko oświetlony. Oto zdjęcie:

 

Wyjeżdżając na samą powierzchnię natrafimy na parking, obok którego jest średniej wielkości restauracja. Będąc w tym miejscu można zobaczyć niesamowity widok. Otóż przed nami rozciągał się widok Mjondalen jak i Drammen. Można było dobrze zauważyć, że miasteczka mieszczą się w dolinie, otoczonej wzgórzami przez którą przepływa rzeka Drammenselva.

Stąd rozciąga się niesamowity widok! Uśmiech

 

 


VERDES ENDE

Po polsku to miejsce nazywa się ,,Koniec świata”. Brzmi ciekawie. Okazuje się, że jest to miejsce najbardziej wysunięte na południe w Norwegii. Można stąd podziwiać panoramę cieśniny Skaggerak z licznymi wysepkami wynurzającymi się z morza. Gwoli ciekawostki, w 1932 roku wzniesiono w tym miejscu latarnię morską, która malowniczo wkomponuje się w obraz.

 

 

 

 

 

DODATKOWE ZDJĘCIA + INFO

 


PIENIĄDZE

Jak już wcześniej wspomniałem, waluta w Norwegii to korona norweska. Na zdjęciu powyżej tak się prezentują pieniądze w Norwegii. Ciekawostką jest to, że wzór i kształt tych pieniędzy został stworzony z myślą dla niewidomych. Czując wielkość pieniądza i dziurkę można określić nominał pieniądza.ZNAKI DROGOWE

Są bardzo do siebie zbliżone Mruga Są dodatkowe informacje na niektórych znakach jak i też inne ciekawe symbole, np człowiek przechodzący przez pasy na niebieskim tle w Norwegii ma kapelusz, a u nas nie. Dodatkową ciekawostką jest też to, że samochody służbowe w Norwegii mają zieloną rejestrację.

 

 

PS. Możliwe, że zaktualizuję artykuł o kilka ciekawostek Mruga


Komentarze 

 
#844 Kristina 2022-09-25 22:32
Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too wonderful.

I actually like what you've acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.

I can not wait to read far more from you. This is actually a great website.
alphabay darkweb: https://alpha-bay.link https://alpha-bay.link
Cytować
 
 
#843 Anibal 2022-09-25 22:21
I really love your blog.. Pleasant colors & theme.
Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I'm attempting to create my own blog and want to know where you
got this from or exactly what the theme is called. Thank you!
alphabay darknet link: https://alpha-bay.link https://alpha-bay.link
Cytować
 
 
#842 Christoper 2022-09-25 21:41
Hello, i think that i saw you visited my site thus
i came to “return the favor”.I am trying to find things
to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
dark market: https://alpha-bay.link
https://alpha-bay.link
Cytować
 
 
#841 Claribel 2022-09-23 23:25
magnificent issues altogether, you simply won a new reader.
What would you recommend in regards to your post that you just made some days
in the past? Any positive? alphabay market link: https://alphabay-darkmarket.com https://alphabay-darkmarket.com
Cytować
 
 
#840 Julissa 2022-09-23 23:22
Fantastic blog you have here but I was curious if you
knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article?
I'd really love to be a part of community where I
can get comments from other experienced people that share the same
interest. If you have any recommendations , please
let me know. Thank you! darkmarket: https://alphabay-darkmarket.com https://alphabay-darkmarket.com
Cytować
 
 
#839 Leilani 2022-09-23 23:15
You could definitely see your expertise within the work
you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
At all times go after your heart. alphabay market url: https://alphabay-darkmarket.com https://alphabay-darkmarket.com
Cytować
 
 
#838 Jestine 2022-09-23 22:48
I am sure this post has touched all the internet users, its really really pleasant piece
of writing on building up new webpage. dark markets 2022: https://alphabay-darkmarket.com https://alphabay-darkmarket.com
Cytować
 
 
#837 Odell 2022-09-23 16:40
You've made some good points there. I looked on the net for more information about the
issue and found most people will go along with your
views on this site. darknet market
Links: https://alpha-bay.net https://alpha-bay.net
Cytować
 
 
#836 Mozelle 2022-09-23 16:22
Marvelous, what a webpage it is! This weblog presents helpful facts to us,
keep it up. dark market
list: https://alpha-bay.net https://alpha-bay.net
Cytować
 
 
#835 Harrison 2022-09-23 15:56
Good post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Thank you! alphabay darknet: https://alpha-bay.net
https://alpha-bay.net
Cytować
 
 
#834 Edwardo 2022-09-23 15:46
Excellent article. I am going through many of these issues as well..
alphabay onion: https://alpha-bay.shop https://alpha-bay.shop
Cytować
 
 
#833 Claude 2022-09-23 15:21
Hi there, I discovered your site by the use of Google while looking for a similar subject, your website got
here up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hello there, just became alert to your blog thru Google, and found that it is really informative.

I'm gonna watch out for brussels. I'll be grateful if you happen to proceed this in future.
Numerous folks will likely be benefited from your writing.
Cheers! best darknet markets: https://alpha-bay.shop https://alpha-bay.shop
Cytować
 
 
#832 Philip 2022-09-23 14:56
Very good information. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon).

I have book marked it for later! darknet market lists: https://alpha-bay.net
https://alpha-bay.net
Cytować
 
 
#831 Miriam 2022-09-23 14:50
If some one needs to be updated with most up-to-date technologies afterward he
must be pay a visit this website and be up to date daily.
dark web sites: https://alpha-bay.shop https://alpha-bay.shop
Cytować
 
 
#830 Bell 2022-09-04 13:25
Awesome article. dark markets 2022: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#829 Numbers 2022-09-04 12:59
I was curious if you ever considered changing the page layout of your website?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content
so people could connect with it better. Youve
got an awful lot of text for only having one or two images.
Maybe you could space it out better? best darknet markets: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#828 Collin 2022-09-04 12:48
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website provided us with valuable information to work on. You've done a
formidable job and our whole community will be grateful to you.

darknet market lists: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#827 Lillie 2022-09-02 22:14
I'm no longer positive the place you're getting your information, but great topic.

I must spend a while learning more or working out more. Thank
you for magnificent info I used to be looking for this info for
my mission. darkmarket 2022: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#826 Mamie 2022-09-02 21:36
For latest news you have to visit world-wide-web and on web I found this
web site as a most excellent website for latest updates.
darknet market list: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#825 Gordon 2022-09-02 16:29
This page certainly has all the info I wanted concerning this subject and didn't know who to ask.

darknet markets: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#824 Lawerence 2022-09-02 13:54
I was able to find good advice from your content.
dark web market list: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#823 Jenna 2022-08-31 10:50
I think what you published was very logical. However, think
on this, suppose you wrote a catchier post title?

I mean, I don't want to tell you how to run your blog, however what
if you added something that grabbed people's attention? I mean Reportaż z podróży do Norwegii -> dh Mateusz Kuc is kinda vanilla.
You could peek at Yahoo's front page and watch how they write article titles
to get people interested. You might add a related video or a related
picture or two to grab readers interested
about everything've got to say. Just my opinion, it could make
your website a little bit more interesting. alphabay market url: https://alphabayurl.link https://alphabayurl.link
Cytować
 
 
#822 Casey 2022-08-31 10:46
Asking questions are in fact nice thing if you are
not understanding anything totally, but this post
presents fastidious understanding yet. dark web market: https://alphabayurl.link https://alphabayurl.link
Cytować
 
 
#821 Erin 2022-08-31 03:04
Thanks to my father who stated to me concerning this weblog, this web site is really
amazing. dark web market list: https://alphabaydrugs.com https://alphabaydrugs.com
Cytować
 
 
#820 Kieran 2022-08-31 02:59
My family members all the time say that I am killing my time here
at net, however I know I am getting know-how everyday by
reading such good posts. dark web
market links: https://alphabayurl.link https://alphabayurl.link
Cytować
 
 
#819 Theodore 2022-08-31 02:09
This piece of writing provides clear idea in support of the
new users of blogging, that in fact how to do blogging.
alphabay darknet: https://alphabayurl.link https://alphabayurl.link
Cytować
 
 
#818 Saundra 2022-08-31 01:21
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to
get that "perfect balance" between superb usability and appearance.

I must say you've done a very good job with this. Additionally, the blog loads extremely
fast for me on Internet explorer. Superb Blog! darknet websites: https://alphabayonion.net https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#817 Edna 2022-08-31 00:59
Excellent article! We will be linking to this particularly
great article on our site. Keep up the good writing.
dark market: https://alphabayurl.shop https://alphabayurl.shop
Cytować
 
 
#816 Jannette 2022-08-31 00:42
It's not my first time to go to see this web site,
i am browsing this website dailly and take good data from here daily.

Darkmarket url: https://alphabayurl.shop https://alphabayurl.shop
Cytować
 
 
#815 Darren 2022-08-30 23:38
I do consider all the concepts you've presented to your post.
They're really convincing and will certainly work.
Still, the posts are very brief for newbies. Could you please prolong them a little from subsequent time?
Thanks for the post. dark
market onion: https://alphabayurl.shop https://alphabayurl.shop
Cytować
 
 
#814 Rochelle 2022-08-30 23:15
Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check
it out. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and outstanding design and style.
dark web market list: https://alphabayonion.net https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#813 Jesenia 2022-08-30 22:26
Yes! Finally someone writes about darknet market. dark
web market list: https://alphabaydrugs.com https://alphabaydrugs.com
Cytować
 
 
#812 Leslie 2022-08-30 22:09
Hey there, You have done a great job. I'll definitely digg it and
personally recommend to my friends. I'm confident
they will be benefited from this website.
darknet markets: https://alphabaydrugs.com https://alphabaydrugs.com
Cytować
 
 
#811 Armand 2022-08-30 21:31
Do you have any video of that? I'd love to find
out more details. darknet websites: https://alphabaydrugs.com https://alphabaydrugs.com
Cytować
 
 
#810 Willa 2022-08-30 21:19
In fact no matter if someone doesn't be aware of then its up to other users that they will assist, so here it takes place.
dark markets 2022: https://alphabayonion.net https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#809 Carmen 2022-08-30 21:01
Hello my friend! I wish to say that this article is awesome, great written and include approximately all vital infos.
I would like to see more posts like this . dark web market list: https://alphabayonion.net https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#808 Jerrold 2022-08-30 19:28
Hi! I could have sworn I've been to this site before but after checking
through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and
I'll be book-marking and checking back often! dark web market links: https://alphabayurl.shop
https://alphabayurl.shop
Cytować
 
 
#807 Zack 2022-08-28 21:51
Because the admin of this web site is working,
no hesitation very rapidly it will be well-known, due to its
quality contents. darknet markets: https://alphabaylink.link
https://alphabaylink.link
Cytować
 
 
#806 Nam 2022-08-28 21:43
Great blog right here! Additionally your site rather a
lot up fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate
link on your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol
darknet market: https://alphabayonion.com https://alphabayonion.com
Cytować
 
 
#805 Jonelle 2022-08-28 21:20
Thanks , I have just been searching for info
approximately this subject for a long time and yours is
the greatest I've came upon till now. However, what about the bottom line?
Are you sure in regards to the source? dark market
link: https://alphabaydrugs.net https://alphabaydrugs.net
Cytować
 
 
#804 Nelson 2022-08-28 21:14
Hey very nice blog! darkmarket 2022: https://alphabaylink.link https://alphabaylink.link
Cytować
 
 
#803 Laverne 2022-08-28 19:46
What i do not realize is in reality how you are not really
a lot more well-appreciated than you may be now. You are very intelligent.
You realize thus considerably with regards to this topic,
produced me in my view believe it from a lot of varied angles.
Its like women and men don't seem to be involved except it's something to do with
Woman gaga! Your personal stuffs nice. Always care for it up!
darknet markets: https://alphabaydrugs.net https://alphabaydrugs.net
Cytować
 
 
#802 Issac 2022-08-28 19:14
Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look.
I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting
this to my followers! Superb blog and terrific style and design. Dark web sites: https://alphabayonion.com https://alphabayonion.com
Cytować
 
 
#801 Hershel 2022-08-28 18:04
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is required
to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers dark web market list: https://alphabayonion.com https://alphabayonion.com
Cytować
 
 
#800 Charley 2022-08-28 17:09
I pay a visit daily a few web sites and websites to read content, but
this weblog gives feature based posts. alphabay darknet url: https://alphabaydrugs.net
https://alphabaydrugs.net
Cytować
 
 
#799 Chelsey 2022-08-28 16:18
Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!
darknet market list: https://alphabaydrugs.net https://alphabaydrugs.net
Cytować
 
 
#798 Nolan 2022-08-28 14:08
I think this is among the most significant information for me.
And i'm glad reading your article. But want to remark on few
general things, The website style is great, the articles is really
nice : D. Good job, cheers dark web market: https://alphabaylink.link https://alphabaylink.link
Cytować
 
 
#797 Kathy 2022-08-28 13:41
Unquestionably believe that that you stated. Your favourite reason appeared to be
on the internet the easiest factor to consider of.

I say to you, I definitely get irked even as folks consider concerns that they just don't realize about.
You controlled to hit the nail upon the highest as
neatly as outlined out the entire thing with no
need side effect , other people can take a signal. Will probably be again to
get more. Thank you darkmarket url: https://alphabaylink.link https://alphabaylink.link
Cytować
 
 
#796 Nidia 2022-08-26 23:11
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would
never understand. It seems too complicated and very
broad for me. I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang
of it! alphabay market link: https://alphabaydarkweb.net https://alphabaydarkweb.net
Cytować
 
 
#795 Katrina 2022-08-26 17:59
Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
you're a great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want
to encourage you to definitely continue your great work, have a nice morning!

dark web market list: https://alphabaydarkweb.net https://alphabaydarkweb.net
Cytować
 
 
#794 Maryjo 2022-08-26 17:23
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!
darkmarket link: https://alphabaydarkweb.net
https://alphabaydarkweb.net
Cytować
 
 
#793 Gertie 2022-08-26 12:18
I was suggested this blog by way of my cousin. I'm
no longer sure whether or not this post is written by means of him as no one
else recognize such distinctive about my problem. You are
wonderful! Thank you! Darknet Websites: https://alphabaydarkweb.com https://alphabaydarkweb.com
Cytować
 
 
#792 Julie 2022-08-26 12:12
Hello Dear, are you truly visiting this website regularly,
if so then you will definitely obtain pleasant
know-how. alphabay
Darkweb Url: https://alphabaydarkweb.com https://alphabaydarkweb.com
Cytować
 
 
#791 Alonzo 2022-08-26 11:15
Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
I'm getting tired of Wordpress because I've had problems
with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

Darknet Market: https://alphabaydarkweb.com https://alphabaydarkweb.com
Cytować
 
 
#790 Blythe 2022-08-26 08:15
This is my first time pay a quick visit at here and i
am truly pleassant to read all at single place. dark market link: https://alphabaydarkweb.com https://alphabaydarkweb.com
Cytować
 
 
#789 Betsey 2022-08-26 00:29
It's wonderful that you are getting thoughts from this article
as well as from our discussion made at this time. Alphabay Market: https://alphabaydarknet.shop https://alphabaydarknet.shop
Cytować
 
 
#788 Frank 2022-08-25 23:36
There is definately a lot to know about this
topic. I like all the points you have made. dark
market url: https://alphabaydarknet.shop https://alphabaydarknet.shop
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież