Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 
Odsłon : 1850790

Poznaj nas :)

 • dh Mateusz K.
  Mateusz (Kucu)
 • dh Marcin P.
  Marcin
 • dh Konrad
  Konrad (Qń)
 • dh-na ---
  Gabrysia
 • dh-na Ola
  Ola
 • dh Korki
  Adrian (Kori)
 • dh Mariusz
  Mariusz - drużynowy
 • dh Oskar
  Oskar (Oski)

Shoutbox

Ostatnia wiadomość: 7 lat(a), 7 miesiące temu
 • Przyboczna O : Mam pytanie. Jak przyboczni i zastępowi mogą sprawdzić tematy zbiórek w kom.? Bo mi się pokazuje, że nie mam uprawnień...
 • Drużynowy : Dzisiaj odbyła się zbiórka z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Nakręciliśmy z tej okazji filmik z życzeniami: www.facebook.com/WidmoBiedrusko
 • druzyna : Spotkanie dla rodziców w sprawie obozu odbędzie się 29.06 o godz. 17:00 w domu osiedlowym.
 • druzyna : UWAGA!!! W najbliższy piątek (01.05.2015r.) zbiórka nieodbędzie się. Proszę o przekazanie tej wiadomości innym.
 • druzyna : UWAGA!!! Nie zapomnijcie o legitymacjach!!! Bardzo szczęśliwy
 • Zuza : UWAGA!! Jeśli ktoś chce zapisać się na turniej siatkówki, może to zrobić osobiście, fejsbukowo lub telefonicznie (723310760) Uśmiech
 • Przybysz : WAŻNEEEEEE! Bardzo szczęśliwy Powtarzam do tych do których nie dotarłem! W sobotę 13.12 odbędzie się WIGILIA w zamku gdzie proszeni są harcerze!!! chętni niech się do mnie zgłoszą Mruga Pamiętajcie że głodni nie wrócicie! Bardzo szczęśliwy
 • danielek790 : A o której godzinie powrót

Tylko zalogowani mogą wysyłać wiadomości.

Wspierają nas

1 DH "Echo"

Reportaż z podróży do Norwegii -> dh Mateusz Kuc

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

 

 

NORWEGIAAutor: dh Mateusz KucCOŚ O MNIE

Nazywam się Mateusz Kuc. Działam w ZHP już od 10 lat i aktualnie jestem członkiem harcerskiej drużyny z Biedruska, 46 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Czerwonych Beretów ,,WIDMO” im. Obrońców Westerplatte. Działa ona w Hufcu Czerwonak w Chorągwi Wielkopolskiej.
Oprócz działalności w wyżej wymienionej drużynie, jestem także członkiem Drużyny Reprezentacyjnej Chorągwi Wielkopolskiej (Od niej mam tą biało-czerwoną chustę, tą na zdjęciu).

Aktualnie jestem studentem Politechniki Poznańskiej i studiuję  informatykę na Wydziale Elektrycznym na pierwszym roku.O CZYM BĘDZIE TEN ARTYKUŁ?

Jest to moje podsumowanie wyjazdu do Norwegii w czerwcu 2014 roku. Chcę z Wami się podzielić moimi wrażeniami i tym co tam takiego ciekawego zobaczyłem  i co udało mi się tam zwiedzić. Dlatego też od razu zaznaczę, że niniejszy artykuł jest jednym z moich zadań na stopień instruktorski Przewodnika.

Dlaczego Norwegia? Jest to bardzo ciekawy kraj względem kultury i historii, jest także bardzo malowniczy. Przez jego brzegi ciągną się fiordy. Przyjechałem tu też w ramach odwiedzin mojej rodziny, która tu mieszka już od 7 lat w Mjondalen, niedaleko Drammen i niedaleko stolicy Oslo.

Wykorzystałem ten fakt i zdecydowałem się połączyć ten wyjazd z moją próbą przewodnikowską. Dlatego w ramach tego pomysłu powstał ten artykuł. Zapraszam do miłego czytania Uśmiech

CO MNIE ZASKOCZYŁO?

Gdy przyleciałem już na lotnisko Torp Oslo (które jest kilkanaście kilometrów od faktycznego Oslo) zauważyłem w momencie lądowania, że jest mnóstwo wgłębień w lądzie od strony morza. To właśnie były fiordy. O nich powiem też później.

Z lotniska odebrał mnie wuj. W drodze do Mjondalen (1h jazdy z haczykiem) widziałem coś niesamowitego. Przejeżdżałem przez niesamowity krajobraz. Miałem wrażenie, że jadę cały czas doliną, między ogromnymi wzgórzami czy górami. Większość z nich pokryta była drzewami iglastymi, które były bardzo wysokie. To wszystko sprawiało wrażenie potęgi natury. Wszystko to było dzikie, naturalne. To mi się bardzo spodobało, co równie dobrze mnie zaskoczyło. Takie przyjemne, aczkolwiek potężne pierwsze zetknięcie się z norweskim krajobrazem.

Dzikość, naturalność, spokój, cisza. To wszystko było czuć kiedy jechałem i podziwiałem to wszystko.

 

Mjøndalen

Ta mała przytulna miejscowość miała swój urok. Tu byłem przez tydzień u rodziny. To miasteczko mieści się na południe od Drammen o kilka kilometrów dalej. Obie te miejscowości przecina rzeka o nazwie Drammenselva.

 

Powyższe zdjęcie ukazuje rzekę Drammenselva, jest ono w dolinie, a w tle widać na ścianie tej doliny kawałek miasta Drammen.

 

 Nazwa miejscowości po norwesku na dworcu kolejowym.

 

W samym Mjondalen zrobiłem mnóstwo spacerów. Podziwiałem życie tych rdzennych mieszkańców. Starałem się to wszystko chłonąć. Zauważyłem np. stadion miejscowego klubu piłkarskiego. W tamtych rejonach jest dość jednym  z popularniejszych klubów.

Pamiętam też, że szokiem były dla mnie ceny wszystkiego. Wszystko co widziałem czy to w sklepach, czy gdziekolwiek indziej, było (dla mnie jako polaka) bardzo drogie. Tutejsze ceny niejednokrotnie przekraczały 6-krotność polskiej ceny. Jednak muszę tu zwrócić Wam uwagę. Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę fakt na tutejsze zarobki. Przykładowo, Jan Kowalski w Polsce zarobiłby miesięcznie średnio 2,300 zł, a w Norwegii taki Nowak zarobiłby ok. 10 000 koron Norweskich (przeliczając na polskie: ok. 4800 zł). Na początku trudno mi to było pojąć i się przestawić na ten tok myślenia. Jest to ciekawa sprawa.

 

NO DOBRA, JESTEM W NORWEGII I CO DALEJ?

Na samym Mjondalen moja wizyta w Norwegii się nie skończyła. Zwiedziłem kilka ciekawych miejsc, niektóre bardzo widowiskowe. Miałem okazję wejść na prawie szczyt krańca doliny. Ale to już dalej. Poniżej zobaczycie listę miejsc, które odwiedziłem i krótki opis danej miejscówki Uśmiech


OSLO, STOLICA NORWEGIIZ dworca w Mjondalen (o którym już wcześniej wspomniałem) wyjechałem pociągiem prosto do Oslo. Podróż trwała ok. godziny z kawałkiem. Pociąg jechał bez żadnych turbulencji (drobny fakt który mnie zaskoczył, gdyż znając polskie pociągi,  była to dla mnie duża różnica).

Samo to miasto było dla mnie ogromne. Zrobiłem tu również duży spacer i dotarłem do pałacu królewskiego króla Norwegii, Haralda V.

 

Sam pałac prezentuje się swoją wielkością i stagnacją. Został odrestaurowany przez aktualnego króla Norwegii w 2002. Można było zwiedzać wnętrza, ale nie miałem na to czasu Uśmiech

 

Kilka ciekawostek:

 • mimo, że para królewska mieszka w tym pałacu, to można go zwiedzać (część, nie wszystko Uśmiech )

 • co roku jest święto, kiedy to para królewska pozdrawia swoich poddanych z balkonu

 • jest w kształcie litery U (miało być H, ale nie starczyło pieniędzy)

 

Naprzeciwko pałacu jest niesamowity widok. Niestety nie posiadam w swoim zbiorze konkretnego zdjęcia, ale chodzi o to, że widać ulicę która ciągnie się bardzo daleko.


To zdjęcie powyżej jest jednym z dowodów, że faktycznie byłem w Norwegii i to w moim mundurze Uśmiech

 

Za mną na zdjęciu widać kawałek owej ulicy. Niech zdjęcie nie zmyli. Ona jest długa. I tą drogą przespacerowałem się do kolejnych punktów wycieczkowych w Oslo.

PS. Miałem taką zabawną sytuację, że gdy stałem odwrócony plecami do pałacu i byłem bez kurtki, to w tym momencie pewna starsza pani poprosiła mnie, żebym stanął i jej zapozował do zdjęcia (z tego co pamiętam była z Wielkiej Brytanii).

 

Innym miejscem, który zwiedziłem w Oslo, był najnowszy budynek opery.
 • Opera w Oslo to największy obiekt kulturalny który powstał w Norwegii od blisko 700 lat.

 • Projekt pochłonął prawie 4,4 mld NOK (waluta norweska, przeliczając szybko ~ 2 mld zł)

 • Otwarcie nastąpiło w 2008 roku

 

Zwiedzając miasto natknąłem się na kilka ciekawych rzeczy. Mianowicie zauważyłem, że jest bardzo dużo rzeźb. Sam widziałem ich z kilkanaście. Spostrzegłem też, że Norwegia jest bardzo nastawiona na multi-kulti. W odróżnieniu od Polski, jest zdecydowanie więcej czarnoskórych, azjatów i innych obcokrajowców.

Potem zwiedziłem kilka pomniejszych uliczek, czerpałem ich uroki, ale nie zrobiłem niestety ich zdjęć. Jednak uważam, że moja podróż do Oslo była zakończona sukcesem.

SPIRALA

Spirala jest bardzo ciekawym miejscem. Otóż jest ono wywiercone w górze wulkanicznej o nazwie Bragernesasen. Jest tunel z dołu i można nim pojechać na samą górę. W samym środku tej góry można też znaleźć coś ciekawego, a mianowicie pomnik trolla. Troll jest istotą, która nie lubi słońca i żyje w ciemnościach. I tak samo jest również w tunelu, sam pomnik jest lekko oświetlony. Oto zdjęcie:

 

Wyjeżdżając na samą powierzchnię natrafimy na parking, obok którego jest średniej wielkości restauracja. Będąc w tym miejscu można zobaczyć niesamowity widok. Otóż przed nami rozciągał się widok Mjondalen jak i Drammen. Można było dobrze zauważyć, że miasteczka mieszczą się w dolinie, otoczonej wzgórzami przez którą przepływa rzeka Drammenselva.

Stąd rozciąga się niesamowity widok! Uśmiech

 

 


VERDES ENDE

Po polsku to miejsce nazywa się ,,Koniec świata”. Brzmi ciekawie. Okazuje się, że jest to miejsce najbardziej wysunięte na południe w Norwegii. Można stąd podziwiać panoramę cieśniny Skaggerak z licznymi wysepkami wynurzającymi się z morza. Gwoli ciekawostki, w 1932 roku wzniesiono w tym miejscu latarnię morską, która malowniczo wkomponuje się w obraz.

 

 

 

 

 

DODATKOWE ZDJĘCIA + INFO

 


PIENIĄDZE

Jak już wcześniej wspomniałem, waluta w Norwegii to korona norweska. Na zdjęciu powyżej tak się prezentują pieniądze w Norwegii. Ciekawostką jest to, że wzór i kształt tych pieniędzy został stworzony z myślą dla niewidomych. Czując wielkość pieniądza i dziurkę można określić nominał pieniądza.ZNAKI DROGOWE

Są bardzo do siebie zbliżone Mruga Są dodatkowe informacje na niektórych znakach jak i też inne ciekawe symbole, np człowiek przechodzący przez pasy na niebieskim tle w Norwegii ma kapelusz, a u nas nie. Dodatkową ciekawostką jest też to, że samochody służbowe w Norwegii mają zieloną rejestrację.

 

 

PS. Możliwe, że zaktualizuję artykuł o kilka ciekawostek Mruga


Komentarze 

 
#958 Myrtle 2023-08-18 15:44
My brother suggested I might like this web site. He used
to be totally right. This submit actually made my day.
You cann't imagine just how much time I had spent
for this info! Thanks! darknet marketplace: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#957 Makayla 2023-07-04 15:04
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the
rest of the site is also very good. dark web market: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#956 Stevie 2023-07-04 14:42
It's actually a cool and helpful piece of
info. I'm satisfied that you simply shared this helpful information with
us. Please keep us up to date like this. Thank you
for sharing. dark Market list: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#955 Mel 2023-06-21 22:46
Unquestionably imagine that which you stated. Your favorite reason appeared to
be on the internet the simplest factor to be mindful of.
I say to you, I certainly get annoyed whilst people think about issues that they
just do not realize about. You controlled to hit the nail upon the highest as well as defined out the
entire thing without having side-effects , other
folks could take a signal. Will likely be again to get more.

Thank you dark web link: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#954 Allan 2023-06-21 21:24
Truly when someone doesn't understand then its up
to other users that they will assist, so here it takes place.
dark websites: https://mydarkmarket.com
https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#953 Sylvia 2023-06-21 17:48
I've been surfing online greater than three hours nowadays, but I never found any fascinating article like yours.

It is beautiful value enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content material as
you probably did, the web will likely be a lot more useful than ever before.
best darknet markets: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#952 Mikki 2023-06-21 14:12
naturally like your website but you need to test the spelling
on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I
in finding it very bothersome to inform the reality nevertheless I'll definitely come again again. dark
market url: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#951 Delia 2023-03-02 22:48
It's really a great and useful piece of info. I'm satisfied that you simply shared this useful information with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
Dark Market Url: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#950 Lucille 2023-03-02 21:52
I'll immediately seize your rss feed as I can not find
your email subscription hyperlink or newsletter service.
Do you have any? Please let me recognise in order that I may subscribe.
Thanks. dark web market list: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#949 Lavonda 2023-03-02 21:29
Hi there very nice website!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..

I'll bookmark your site and take the feeds also?

I am glad to find so many helpful information right here within the post, we'd like develop more techniques on this regard,
thanks for sharing. . . . . . darknet marketplace: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#948 Delia 2023-03-02 17:59
Hi there mates, its enormous piece of writing concerning tutoringand completely defined,
keep it up all the time. dark web markets: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#947 Stanley 2023-02-17 16:12
Spot on with this write-up, I seriously think this amazing site needs
a lot more attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the advice!
dark market onion: https://mydarkmarket.com
https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#946 Nereida 2023-02-17 15:14
Hi every one, here every one is sharing such experience, therefore it's fastidious to read this weblog, and I used to go to
see this blog every day. darknet markets 2023: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#945 Kelle 2023-02-17 14:08
Very shortly this web page will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it's
fastidious content dark market url: https://mydarkmarket.com https://mydarkmarket.com
Cytować
 
 
#944 Tanja 2022-12-10 18:05
Pretty! This was an extremely wonderful post. Many thanks for supplying this info.
Darkmarket link: https://alphabayprojectmarket.com https://alphabayprojectmarket.com
Cytować
 
 
#943 Edison 2022-12-10 17:35
Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like
you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the
message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog.
A fantastic read. I will certainly be back. dark
market list: https://alphabayprojectmarket.com https://alphabayprojectmarket.com
Cytować
 
 
#942 Ilene 2022-12-10 17:24
Thank you, I've recently been searching for information approximately
this subject for ages and yours is the greatest
I've discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the supply?
Darknet market Links: https://alphabayprojectmarket.com https://alphabayprojectmarket.com
Cytować
 
 
#941 Joe 2022-12-10 15:44
I am really inspired together with your writing abilities and also with the format for your blog.
Is this a paid theme or did you modify it your self?
Anyway stay up the excellent high quality writing, it's
rare to see a nice weblog like this one these days..

dark markets 2022: https://alphabayprojectmarket.com https://alphabayprojectmarket.com
Cytować
 
 
#940 Damian 2022-12-09 15:02
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!
darknet markets: https://alphabayshop.com https://alphabayshop.com
Cytować
 
 
#939 Elizbeth 2022-12-09 14:39
Thanks very nice blog! darknet market list: https://alphabayshop.com https://alphabayshop.com
Cytować
 
 
#938 Houston 2022-12-09 14:32
I enjoy, lead to I found just what I was having a look for.
You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye darknet market
list: https://alphabayshop.com https://alphabayshop.com
Cytować
 
 
#937 Kelly 2022-12-09 13:48
It's very straightforward to find out any matter on net as compared to books, as I found this post at this web site.

best darknet markets: https://alphabayshop.com
https://alphabayshop.com
Cytować
 
 
#936 Curtis 2022-12-07 11:01
Thanks for another great article. Where else could anybody get that type of info in such
an ideal method of writing? I've a presentation subsequent week, and I'm on the search for such info.

Dark Market link: https://alphabayonion.net https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#935 Dee 2022-12-07 09:58
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?
dark market: https://alphabayonion.net
https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#934 Brooks 2022-12-06 21:44
I've learn several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
I wonder how so much attempt you place to create such a wonderful
informative site. Darknet Market Lists: https://alphabayonion.net https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#933 Bernadine 2022-12-06 21:20
I all the time emailed this web site post page to all my friends, for the reason that if
like to read it next my friends will too. dark web link: https://alphabayonionmarketplace.com https://alphabayonionmarketplace.com
Cytować
 
 
#932 Elvin 2022-12-06 19:34
You made some really good points there. I looked on the net for
more information about the issue and found most people will
go along with your views on this web site. dark
web market list: https://alphabayonion.com https://alphabayonion.com
Cytować
 
 
#931 Woodrow 2022-12-06 18:31
I need to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every
bit of it. I've got you book marked to check out new stuff you post… alphabay
market: https://alphabayonion.com https://alphabayonion.com
Cytować
 
 
#930 Brent 2022-12-06 16:41
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw
away your intelligence on just posting videos to your weblog when you
could be giving us something enlightening to read? darkmarket url: https://alphabayonionmarketplace.com https://alphabayonionmarketplace.com
Cytować
 
 
#929 Son 2022-12-06 16:07
I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service.
Do you have any? Kindly let me know so that I may subscribe.
Thanks. dark web link: https://alphabayonion.com https://alphabayonion.com
Cytować
 
 
#928 Geneva 2022-12-06 14:00
I think this is one of the most important information for me.
And i'm glad reading your article. But want to remark on some general things,
The website style is perfect, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers dark web market links: https://alphabayonion.net https://alphabayonion.net
Cytować
 
 
#927 Larry 2022-12-06 13:50
What i do not understood is if truth be told how you're now not really much
more smartly-appreciated than you might be right now. You
are so intelligent. You understand therefore considerably in the case of this topic, produced
me for my part imagine it from a lot of various angles.

Its like men and women don't seem to be fascinated until it's one thing to accomplish with Lady
gaga! Your individual stuffs nice. Always take care
of it up! Dark Markets 2022: https://alphabayonion.com https://alphabayonion.com
Cytować
 
 
#926 Maximo 2022-12-06 13:28
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also make comment
due to this brilliant paragraph. dark web markets: https://alphabayonionmarketplace.com https://alphabayonionmarketplace.com
Cytować
 
 
#925 Leandro 2022-12-06 12:54
This paragraph offers clear idea for the new users of
blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.
Dark Market Url: https://alphabayonionmarketplace.com https://alphabayonionmarketplace.com
Cytować
 
 
#924 Sylvester 2022-12-05 18:00
It is perfect time to make a few plans for the future and it's
time to be happy. I have read this submit and if I could I wish to suggest you few interesting
things or advice. Maybe you can write next articles relating to this article.
I desire to read even more things approximately it!
darknet Market lists: https://alphabaymarketurltor.com https://alphabaymarketurltor.com
Cytować
 
 
#923 Nona 2022-12-05 17:18
You are so awesome! I do not think I've read anything like that
before. So great to find somebody with a few genuine
thoughts on this subject. Seriously.. thank you for
starting this up. This site is one thing that's needed on the internet, someone with
a bit of originality! Alphabay Market: https://alphabaymarketurltor.com https://alphabaymarketurltor.com
Cytować
 
 
#922 Logan 2022-12-05 15:21
I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this blog.

I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very
own site now ;) dark markets 2022: https://alphabaymarketwww.com https://alphabaymarketwww.com
Cytować
 
 
#921 Max 2022-12-05 14:53
Your style is very unique compared to other folks I've read stuff from.
Thanks for posting when you've got the opportunity,
Guess I will just bookmark this page. darknet market
links: https://alphabaymarketwww.com https://alphabaymarketwww.com
Cytować
 
 
#920 Lashay 2022-12-05 14:29
It's in reality a nice and useful piece of info. I'm satisfied
that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this.
Thank you for sharing. dark market onion: https://alphabaymarketwww.com https://alphabaymarketwww.com
Cytować
 
 
#919 Adell 2022-11-20 12:14
Howdy! This is my first visit to your blog!

We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!
darknet market list: https://alphabaymarketurls.com https://alphabaymarketurls.com
Cytować
 
 
#918 Scot 2022-11-20 12:04
I'm gone to convey my little brother, that he should also
go to see this blog on regular basis to obtain updated
from most up-to-date news. darkmarket 2022: https://alphabaymarketsonion.com https://alphabaymarketsonion.com
Cytować
 
 
#917 Terrance 2022-11-20 12:00
Simply want to say your article is as astounding.
The clarity in your post is just cool and i could assume
you're an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the enjoyable work.
alphabay darkweb: https://alphabaymarketurls.com https://alphabaymarketurls.com
Cytować
 
 
#916 Pablo 2022-11-20 11:35
I'm curious to find out what blog platform you have been using?
I'm having some minor security problems with my latest blog and
I'd like to find something more secure. Do you have any recommendations ?
dark markets 2022: https://alphabaymarketsdarknet.com https://alphabaymarketsdarknet.com
Cytować
 
 
#915 Pearl 2022-11-20 11:33
Wow, this article is pleasant, my younger sister is analyzing such things,
thus I am going to convey her. darknet
market links: https://alphabaymarketsdarknet.com https://alphabaymarketsdarknet.com
Cytować
 
 
#914 Arlie 2022-11-20 11:05
Quality content is the crucial to be a focus for the visitors
to pay a visit the web page, that's what this website
is providing. dark market list: https://alphabaymarketsonion.com https://alphabaymarketsonion.com
Cytować
 
 
#913 Weldon 2022-11-20 10:52
I am actually delighted to read this webpage posts which carries lots of valuable facts, thanks for providing
such information. alphabay darkweb: https://alphabaymarketsdarknet.com
https://alphabaymarketsdarknet.com
Cytować
 
 
#912 Geri 2022-11-20 10:13
It's an awesome paragraph for all the online users; they will get benefit from it I am sure.
alphabay link: https://alphabaymarketsonion.com https://alphabaymarketsonion.com
Cytować
 
 
#911 Kassie 2022-11-20 09:32
Its such as you learn my mind! You appear to understand a lot
about this, such as you wrote the e-book in it or something.
I feel that you simply could do with some p.c.
to power the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog.
An excellent read. I will definitely be back.
dark web link: https://alphabaymarketsonion.com https://alphabaymarketsonion.com
Cytować
 
 
#910 Angie 2022-11-20 08:53
Hello there, I do believe your blog could possibly be having
web browser compatibility issues. When I look at your web site
in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Other than that, fantastic website! dark web market
links: https://alphabaymarketurls.com https://alphabaymarketurls.com
Cytować
 
 
#909 Dominga 2022-11-20 08:50
If some one wishes expert view on the topic of running a blog then i advise him/her to pay a
visit this webpage, Keep up the pleasant work. dark market
link: https://alphabaymarketurls.com https://alphabaymarketurls.com
Cytować
 
 
#908 Angelika 2022-11-20 08:24
You should take part in a contest for one of the best websites online.
I am going to highly recommend this blog!
alphabay darkweb url: https://alphabaymarketsdarknet.com https://alphabaymarketsdarknet.com
Cytować
 
 
#907 Eulah 2022-11-19 11:45
You ought to be a part of a contest for one of the greatest blogs
on the net. I will recommend this website! Dark Markets 2022: https://alphabaymarketonion.com https://alphabaymarketonion.com
Cytować
 
 
#906 Lilia 2022-11-19 11:36
Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I've truly loved browsing your
blog posts. In any case I will be subscribing on your feed and I am hoping you write once more soon!
dark market link: https://alphabaymarketonion.com
https://alphabaymarketonion.com
Cytować
 
 
#905 Marie 2022-11-19 11:06
Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where
to begin. Do you have any ideas or suggestions? Thanks dark
web market links: https://alphabaymarketonion.com https://alphabaymarketonion.com
Cytować
 
 
#904 Ralf 2022-11-19 10:32
Howdy I am so grateful I found your webpage, I really found you by accident,
while I was looking on Google for something else,
Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the
theme/design), I don’t have time to look over it all
at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome b.
darkmarket
list: https://alphabaymarketonion.com https://alphabaymarketonion.com
Cytować
 
 
#903 Ariel 2022-11-19 08:58
I think the admin of this web page is genuinely working hard in favor of
his web page, as here every data is quality based stuff.
darknet markets: https://alphabaymarketonline.com
https://alphabaymarketonline.com
Cytować
 
 
#902 Merissa 2022-11-19 08:51
Can you tell us more about this? I'd love to find out more details.
alphabay market url: https://alphabaymarketonline.com https://alphabaymarketonline.com
Cytować
 
 
#901 Deloras 2022-11-19 08:50
Your way of describing everything in this piece of writing is truly good, all be able to easily be aware of
it, Thanks a lot. alphabay market url: https://alphabaymarketonline.com https://alphabaymarketonline.com
Cytować
 
 
#900 Leo 2022-11-19 08:37
Excellent post. I was checking continuously this
blog and I am impressed! Extremely helpful information particularly the last part
:) I care for such info much. I was looking for this particular info
for a very long time. Thank you and good luck.
darkmarket link: https://alphabaymarketonline.com https://alphabaymarketonline.com
Cytować
 
 
#899 Tiffani 2022-11-15 15:21
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
alphabay market link: https://alphabaymarketlinktor.com https://alphabaymarketlinktor.com
Cytować
 
 
#898 Catherine 2022-11-15 15:15
I think this is among the most important information for me.
And i'm glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really great :
D. Good job, cheers darkmarket 2022: https://alphabaymarketlinktor.com https://alphabaymarketlinktor.com
Cytować
 
 
#897 Alannah 2022-11-15 14:56
It's difficult to find well-informed people in this particular topic, however, you seem like you know what you're talking about!
Thanks alphabay darknet link: https://alphabaymarketlinktor.com https://alphabaymarketlinktor.com
Cytować
 
 
#896 Krystle 2022-11-15 14:41
It is not my first time to visit this website, i am browsing this web site
dailly and take fastidious information from here every day.
darkmarket
link: https://alphabaymarketlinktor.com https://alphabaymarketlinktor.com
Cytować
 
 
#895 Alexis 2022-11-14 06:45
What's up every one, here every one is sharing
these kinds of familiarity, therefore it's fastidious
to read this blog, and I used to visit this weblog
daily. darkmarket Link: https://alphabaymarketurltor.com https://alphabaymarketurltor.com
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież